Křečík Campbellův

popis druhu

Zájem o křečíky Campbellovi rok od roku stoupá. Důvodem je jejich milá povaha, aktivní způsob života i přes den (oproti jiným druhům křečků a křečíků) a především pestrá varieta jejich barev. Aktuálně existuje 25 uznaných barev.

Čistokrevné křečíky Campbellovi s průkazem původu aktivně chovají v ČR pouze tři chovatelské stanice: REY, X-rats, Coconut.

Jsou to ve valné většině nekonfliktní a naprosto kamarádští mazlíčci. Vyjímečně se může u některého jedince objevit tzv. teritorialita (křečík si brání „zuby-nehty“ své teritorium vůči jakémukoliv narušení zvenčí). Takového křečíka je potřeba brát ven z jeho ubikace např. v ruličce a jakmile je mimo své území, chová se velmi mile.

Povahu křečíci dědí po rodičích a já teritoriální křečíky do chovu nezařazuji.:

sociální život

Ve volné přírodě tvoří krečíci Campbellovi rodinné skupinky. V domácím chovu je ideální skupinka tvořena dvěmi/třemi a více jedinci stejného pohlaví (v závislosti od velikosti ubikace a snášenlivosti ve skupině). Při skupinovém soužití na sebe Campbelláci občas piští, jako by se prali, ale je to jen forma upevňování hierarchie ve skupině a dokud se nekoušou, je vše v pořádku.

Dožívají se v průměru 2 let.

bydlení

Ubikace (dřevěná, klec, akvárium, terárium, plastový box) by měla mít minimální rozměry 80×30 cm. Křečík potřebuje běhací kolotoč s pevnou podlahou o průměru 20 cm, domeček, misku s pískem pro činčily (na čištění kožíšku), dřevěné mosty (jako nory, doupátka), misku nebo pítko na vodu a krmení. Jako podestýlku doporučuji bezprašné hobliny (výška hoblin by měla být 10 až 15 cm) – viz foto.

Před pořízením a vybavením ubikace pro křečíka doporučuji načerpat informace a tipy na webu Křečkomil.

krmení

Jako základní směs krmení doporučuji značku JR FARM pro křečíky džungarské. Jako doplňkové krmení doporučuji jednou týdně moučné červy (mohou být i sušené)/plátek okurky/list salátu/kousek vařeného vaječného bílku/kousek nesoleného uvařeného kuřecího masa/kousek bílého jogurtu.