o druhu
Křečík Campbellův je vzácný, různobarevný a ochočitelný. Na rozdíl od jiných druhů křečků a křečíků ho lze chovat ve dvojici nebo ve skupině stejného pohlaví a je aktivní i přes den. Někteří jedinci vykazují vůči člověku vysokou míru přítulnosti, jiní jsou středně kontaktní, zatímco další jsou spíše rezervovaní a kontakt nevyhledávají. Občas se může vyskytnout teritorialita, kdy si křečík chrání své území a je třeba ho opatrně vyndávat, například pomocí ruličky.
Průměrná délka života křečíka Campbellova je 2 roky.
bydlení
Ubikace by měla mít rozměry:
- pro 1 křečíka: minimálně 60×40 cm a maximálně jakékoliv rozměry preferujete,
- pro 2 křečíky: minimálně 60×40 cm, avšak maximálně 75×45 cm,
- pro 4 křečíky: minimálně 70×45 cm, avšak maximálně 100×50 cm,
- pro 5 až 8 křečíků: minimálně 80×50 cm, avšak maximálně 120×50 cm.
Vhodnými ubikacemi pro chov jsou akvária, box Duna Multy, box Tiaki Panorama L, box SAVIC Rody Cavia nebo cenově levnější plastové boxy z Action, Ikea či Jysk. Terária jsou pro křečíky nevhodná kvůli špatnému odvětrávání, které může ohrozit jejich zdraví. Klece zase představují riziko, protože okusování mříží vede k poškození a deformaci zubů.
vybavení
Křečík potřebuje v ubikaci vybavení:
- běhací kolotoč s pevnou podlahou o průměru 20 cm,
- domeček s plochou střechou,
- nádobu na písek,
- písek pro činčily (na čištění kožíšku),
- dřevěné patro,
- dřevěný žebřík nebo dřevěný most,
- korkový tunel nebo dřevěný tunel,
- hrst sena,
- misku nebo pítko na vodu,
- misku na krmení.
Jako podestýlku doporučuji hobliny Allspan Classic nebo Chipsi Classic.
krmení
Doporučuji krmit některou z následujících nutričně vyvážených směsí:
- Křečík MINI od Rodentie,
- Zwergenzauber od Mixeramy,
- Zakrslý křeček Adult od JR Farm.
Luční seno je důležitou složkou výživy díky svému vysokému obsahu vlákniny. Kupujte seno s jemnými stébly travin! Další vhodné potraviny pro křečíky. Nekrmte ovocem! Křečíci Campbellovi jsou obzvláště náchylní k cukrovce.
stříhání drápků
U křečíků Campbellových často přerůstají drápky, proto je kontrolujte každý měsíc. Drápky stříhejte manikúrními nůžkami v místě, kde se drápek ztenčuje. Důležité je ve vzduchu křečíka pevně držet za volnou kůži za krkem, mezi ušima a lopatkami (videonávod), aby se znehybnil a nebolelo ho to. Pokud vám to je nepříjemné, navštivte veterináře.
nemoci u křečíkŮ
Pro majitele křečíků je zásadní pravidelně sledovat jejich zdravotní stav a v případě jakýchkoli potíží neprodleně kontaktovat veterináře specializujícího se na hlodavce. Tento článek nabízí stručný přehled nejčastějších onemocnění, která mohou křečíky postihnout, a poskytuje seznam veterinářů specializovaných na hlodavce. Podrobnější informace o jednotlivých onemocněních najdete v tomto článku.